הפרעת אישיות היסטריונית

הפרעות האישיות מסווגות במדריך הפסיכיאטרי האמריקאי על ציר מספר II, בנפרד ממחלות הנפש. ההפרעות על ציר זה מתייחסות למבני אישיות לא מפותחים או מעוותים, שגורמים להתנהגויות לא נורמטיביות, שעשויות לגרום למצוקה אצל הפרט ובקרב סביבתו.

הפרעות האישיות הן קשות לטיפול, כאשר למעשה מדובר בשינוי מבנה אישיות. בין ההפרעות הנמצאות על ציר זה ניתן למצוא: הפרעת אישיות גבולית, הפרעת אישיות נרקסיסטית, הפרעת אישיות תלותית ועוד. אחת ההפרעות על ציר זה, היא הפרעת האישיות ההיסטריונית- אנשים שמבנה האישיות שלהם מכוון להשגת תשומת לב.

מאפיינים של הפרעת אישיות היסטריונית

הסובלים מההפרעה (בדרך כלל, הסובלות) מחפשים באופן קבוע תשומת לב מהסביבה. הם אינם מרגישים בנוח כאשר אינם במרכז תשומת הלב, ולכן עושים מאמצים להישאר שם כל הזמן.

זה עשוי להוביל להתנהגויות חריגות כמו פתיינות ומיניות מוגזמת ולא מותאמת, הופעה חיצונית חריגה (תסרוקות, לבוש חריג ואפילו עירום או פרובוקטיביות מוגזמת).

כל אלה מעמידים את ההיסטריונים בסכנות שונות כמו ניצול, ניצול מיני וכניסה חוזרת ונשנית למערכות יחסים פוגעניות ואף אלימות. בנוסף, הם מאוד קלים להשפעה (סוגסטביליים)- מאוד קל להשפיע עליהם לעשות כל מיני דברים, כי כך הם יכולים להישאר במרכז תשומת הלב של מישהו אחר, גם עם מה שנדרש מהם לעשות פוגע בהם.

ההיסטריונים מפגינים רגשנות ואמוציונאליות מוגזמת. מצבי הרוח שלהם משתנים במהירות (על פי מה שמושך יותר תשומת לב ברגע נתון), והם מביעים את רגשותיהם באופן דרמתי ואפילו תיאטרלי.

לבעלי הפרעת האישיות יש תפיסה מוטעית של היחסים שלהם עם הסביבה- בדרך כלל אנשים מבלים במחיצתם משום שהם ססגוניים, דרמטיים ונגררים, אך אין להם באמת מערכות יחסים עמוקות. למרות זאת, הם בטוחים שאנשים הנמצאים מסביבם הם חבריהם הטובים ביותר. למרות שהם עשויים לחוות פעם אחר פעם אכזבה ודחייה, הם לא יודעים דרך אחרת והתנהגות אחרת, וחוזרים שוב ושוב על אותן טעויות ונכנסים לדפוסים זהים של מערכות יחסים פוגעות ומנצלות.

התפתחות ההפרעה

כמו ברוב ההפרעות הנפשיות, ועל אחת כמה וכמה בהפרעות אישיות, לא ניתן לשים אצבע מדויקת על הגורם להתפתחות ההפרעה. הפרעות אישיות מתפתחות בדרך כלל מגיל צעיר, כאשר האישיות של הפרט מתחילה להתגבש.

על כן, יש השפעות מכריעות של דפוסים הוריים. לעיתים מקשרים חוסר אמפתיה ויחס מספק של ההורה לילד, שגורם לצורך אינסופי בתשומת לב מהסביבה, שאותה ניתן להשיג בכל מחיר שיידרש. מצד שני, לעיתים דווקא  הורים שמתייחסים ומעודדים התנהגויות קיצוניות וביזאריות מעודדים את התפתחות ההפרעה. לעיתים, לא ניתן למצוא ברקע של החולים אף דפוס מובהק מסוגים אלה בהתנהגות ההורים.

טיפול

בעלי אישיות היסטריונית חווים משברים וכאבים רבים, משום שלעולם אינם יכולים להשיג את כל תשומת הלב לה הם זקוקים. הם חווים הרבה אכזבות ממערכות יחסים, כאשר המציאות טופחת על פניהם והם מגלים שהקשר לא עמוק כפי שחשבו. לכן בעלי אישיות היסטריונית פונים לטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי (זו גם דרך נוספת לקבל תשומת לב).

מטרות הטיפול הן ללמד את הפרט מיומנויות חברתיות יעילות ולהפחית את ההתנהגויות הלא מותאמות והלא נורמטיביות. בטיפול עוזרים למטופל להתמודד עם קשייו הנגרמים מחוסר הבנה של הקשרים הבינאישיים וההשלכות של ההתנהגות הפרובוקטיבית, תוך לימוד של דרכי התנהגות אלטרנטיביות ליצירת קשרים אמיתיים.

מטפלים שונים (פסיכולוגים, פסיכיאטרים) מציעים גישות שונות להשגת אותן מטרות, בין בטיפול פרטני או בטיפול קבוצתי. יחד עם זאת, יש לציין שהפרעות אישיות באופן כללי הן קשות לטיפול ודורשות זמן רב, משום שמדובר בתכונות בסיסיות של האדם.

לעיתים הטיפול בבעלי אישיות היסטריונית מלווה בטיפול תרופתי, בעיקר נוגדי דיכאון וחרדה לטיפול בתחלואה נלווית.