טיפולי תרפיה באמנות להפרעות נפשיות

טיפולי תרפיה באמנות להפרעות נפשיותבעוד שטיפולים פסיכולוגיים ופסיכותרפיה נושאים יתרונות רבים, רעיון הטיפול באמנות הוכח כמוצלח באופנים שונים. לתרפיה אמנותית קיימים שימושים שונים בכל הנוגע לריפוי נפשי.

שיטה זו ייחודית כאמצעי טיפול באמצעות ניצול תהליך יצירה אמנותית, לאנשים החווים מחסומים נפשיים, שכן כל אדם יכול להיות יצירתי בצורה זו או אחרת. הטיפול מועיל לילדים ומבוגרים שמסוגלים פחות להביע את עצמם ואינם חשים בנוח להתבטא במילים, בשל הפרעה נפשית.

הטיפול מועיל למגוון נרחב של הפרעות נפשיות, מחלות ונכויות. הוא מסייע לשיפור תסמינים פסיכיאטריים נפשיים שונים, כולל הפחתת כאב, חרדה, התמודדות עם טראומה או אסון, ומתח. טיפול באמנות מתאים לאנשים הסובלים מהפרעות נפשיות חמורות או שעברו התעללויות רגשיות, לחץ הפרעה פוסט טראומטית (PTSD), אנשים בעלי הפרעה דו קוטבית או דיכאון קל עד חמור.

תפקיד מטפל באמנות

מטפל באמנות מיומן בטיפול פסיכולוגי ובשיטות אמנות לריפוי מצבים נפשיים. הוא מומחה גם בפסיכולוגיה ובהתפתחות האנושית, לאחר קבלת תואר שני. הוא מוסמך לבצע הערכה כללית של אדם הסובל מהפרעה נפשית, ויכול לעבוד עם מטופלים מכל הגילאים. מטפלי אמנות רבים עובדים כחלק מצוות טיפול קליני.

מיומנות המטפל היא לזהות סימנים מילוליים ומטאפורות בהם משתמש המטופל באמצעות האמנות ובתהליך היצירה, אותם הוא מתקשה לבטא במילים בשל ההפרעה ממנה הוא סובל. ככל שהתהליך מתקדם, ניתן להתחיל לראות את השפעות הטיפול באמנות על מצבו הנפשי של המטופל, ותגליותיו, העשויות לשפר את מהלך הטיפול הכללי בו.

אמנות: סוג נפלא של תרפיה

הטיפול באמנות משמש לטיפול במצב של הפרעה נפשית ממנה סובל המטופל, ומטרתו לשפר את מצבו הרגשי ולהגביר את רווחתו הנפשית. הוא משמש להקלת לחץ או מתח, ולהוביל להגברת הגילוי העצמי.

תרפיה באמנות היא תחום נפלא שהוכח כמחולל פלאים בחיי מטופלים רבים שהצליחו להביע את עצמם, לחקור את רגשותיהם, להתמודד עם התמכרויות, להתאושש מדיכאון ולשפר את הערכתם העצמית. ילדים מטופלים באמנות על מנת להתמודד עם נכויות התפתחותיות, ומבוגרים הסובלים מהפרעות דחפים אימפולסיביים וכפייתיים משתמשים בשיטת טיפול זו כדי לתעל את האנרגיה שלהם לדרכים וביטויים יצירתיים.

מוסיקה או ציור מובילים לרגיעה טיפולית, ומטפל מקצועי באמנות מסייע למטופל לפרש את תחושותיו ולבטא אותן ביצירה, כמו גם להשתמש ביצירה האמנותית כשיטה לפתרון בעיות. מחקרים הוכיחו כי ציור או מוסיקה נושאים יתרונות עצומים למבוגרים הסובלים מהפרעות נפשיות, המקבלים אפשרות להתגבר על ניתוקם מהסובב אותם ולהשתחרר באמצעות זרימת היצירתיות שלהם עד שהם מסוגלים להכיר בסביבתם, במציאות, ולנהל מגעים חברתיים תקינים, או כמעט תקינים.

מוסיקה, ציור, פיסול, צביעה, כתיבה וריקוד הם הביטויים העיקריים בשיטות טיפול באמנות. תחומים אלו הוכחו כמשחררים שפע אנדורפינים לגוף, המובילים לשיפור הרווחה, ההערכה העצמית ויכולת האהבה העצמית.

יתרונות תרפיה באמנות

יתרונות הטיפול באמנות למצבים נפשיים הם נרחבים. הטיפול מסייע לאנשים החווים קשיים בכישורים חברתיים, במצבים בהם ההפרעה מונעת מהם ליצור מגעים חברתיים או שהם מתקשים לתפקד .

הטיפול מסייע לשיפור החיים באמצעות שיפור המצב הנפשי, הרגשי ואף הפיסי. באמצעות ביצוע ביטוי יצירתי, המבוצע תחת פיקוח מטפל מוסמך באמנות, הוא מאיץ את תהליך הריפוי. במהלך הטיפול, המטופל לומד הרבה על עצמו באמצעות ביטוי היצירה, ובכך חווה הקלה מלחצים, תוך שהוא מגלה את עצמו בדרכים חדשות.

רעיון החקירה העצמית מוביל את המטופל למספר מסקנות תובנה לגבי עצמו, ומכאן משפיעה תרפיה באמנות להשגת תחושת רווחה כללית טובה יותר החיונית לבריאות הנפש. זהו טיפול נפשי, אך נושא מרכיב שונה לחלוטין מרוב הטיפולים.