פרנויה

פרנויה היא מילה אשר מקורה הוא מהשפה היוונית ופירושה טירוף או שיגעון. בעולם הפסיכיאטריה פרנויה מגדירה מצב בו אדם נתון לאשליית רדיפה אשר אין לה כל בסיס במציאות.

ללא כל קשר לגורם אשר הוביל אליה, הפרנויה בסופו של דבר תוביל לתת תפקוד ולחוסר הבנה של המציאות האמיתית. תוכן הפרנויות יכול להיות קשור לנושאים כגון גניבת כסף, בגידה של בני זוג או חברים, רדיפה של שלטון ועוד.

חשוב להבין כי  בחיי היום-יום של כולנו לעיתים אנו חשים בתחושת רדיפה או בגידה מצד הקרובים אלינו, תופעה זו היא נורמלית ואינה מהווה בעיה, כל עוד היא מופיעה לפרקי זמן קצרים ואינה פוגעת בתפקוד הכללי ובאורח החיים שלנו.

פרנויה – תסמינים

תחושת הרדיפה גורמת לחולה לתחושת חרדה ומועקה רבה, המתבטאות בחוסר אמון, קנאה חולנית כלפי אנשים קרובים וחשדנות כלפי הסביבה. במקרים מסוימים המצב עלול להוביל לתוקפנות מילולית ופיזית. החולה נוטה לעיתים קרובות לבודד את עצמו ולהסתגר בביתו. לרוב סובלים החולים מבלבול כללי ומקשיי שינה מרובים.

הפרעות אשר יכולות להוביל לפרנויה:

סכיזופרניה פרנואידית – סכיזופרניה היא מחלת נפש הפוגעת בכאחוז מהאוכלוסיה ומתבטאת בהזיות, אשליות ונסיגה תפקודית כללית. המחלה גורמת לתפקוד לקוי בחברה המתאפיין בהפרעות פסיכוטיות קשות אשר לעיתים קרובות מצריכות אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי לצורך ייצוב החולה. מצב של פרנויה יכול להתרחש בהפרעות נפשיות ואף כתוצאה מבעיות גופניות כגון מחלות שטיון, כמו דמנציה, גידולים במוח ונטילת תרופות או סמים מסוימים. קיימים מספר סוגי סכיזופרניה אשר נקבעים על פי התסמין העיקרי אשר החולה מציג.

הסוג הפרנואידי מתאפיין במחשבות שווא אשר יכולות להיות:

  • מחשבות רדיפה – לעתים קרובות של השלטון או גורמים משליטי סדר אחרים, יכול להיות פחד "מהשתלת מחשבות"  או "חדירה למוח". הקשר בין המחשבות לבין המציאות אינו קיים והן יכולות להוביל לחרדה רבה ואלימות מצד החולה.
  • תחושת גדלות – למעשה תחושת "כל-יכול" אותה מרגיש החולה.
  • קנאה – גורמת לפרנויה בה בעצם חושש המטופל כי בן אדם המקנא בו למעשה יפגע בו ויגרום לו נזק.

התקפי פרנויה

התקפי פרנויה יכולים להתרחש בעקבות הגורמים הבאים:

  • הפרעת אישיות פרנואידית – הפרעת אישיות (כמו: הפרעת אישיות נרקיסיסטית, הפרעת אישיות אנטי סוציאלית, הפרעת אישיות היסטריונית ועוד) מוגדרת על ידי תכונות אופי אשר הנוכחות שלהם היא דומיננטית מאד, מובילה לחוסר גמישות באורח החיים ואינה גורמת לסובל ממנה לחוש כי היא קיימת או בעייתית. חשוב להבין כי בן אדם הסובל מהפרעת אישיות מתפקד בחברה ותפיסת המציאות שלו היא תקינה.  בהפרעת אישיות פרנואידית החולה יסבול מפרנויות מגיל צעיר יחסית (לרוב מגיל הנעורים), הוא לרוב יצטייר כבן אדם חשדן ואף תוקפן, אשר קשה לו לתת אמון באנשים. לכן לרוב אנשים אלו הם בודדים למדי וקיים קושי בטיפול בהם, כיוון שהם אינם נותנים אמון במטפל מקצועי.
  • שימוש בסמים – שימוש במספר סוגים של סמים עלול להוביל למצב של פרנויה. סמים כגון קוקאין, LSD, אמפטמינים ומריחואנה יכולים להוביל למצב זמני של פרנויות, לדוגמא בעת "טריפ רע". שימוש קבוע וארוך טווח יכול להוביל למצב זה בצורה כרונית ולעיתים בלתי הפיכה.
  • דיכאון וחרדה כרוניים – גם כן יכולים להוביל זו, אך לרוב ניתן יהיה לפתור את המצב על ידי פתירת הפרעות נפשיות הללו על ידי טיפול תרופתי או  טיפול התנהגותי לשינוי דפוס החשיבה הלקוי.
  • מחלות דמנטיות- מחלות כגון אלצהיימר יכולות להוביל לפרנויה כתוצאה מפגיעה ביכולות הקוגניטיביות. לדוגמא,לעיתים החולים אינם זוכרים פעולות מסוימות אשר הן ביצעו, ולאחר מכן הם יאשימו את הסובבים להם בגניבה, בגידה רדיפה ועוד.

טיפול בפרנויה

הטיפול בפרנויה המתרחשת במצב של סכיזופרניה מתבצע לרוב על ידי מתן טיפול אנטי-פסיכוטי אשר מפחית הן את ההזיות והן את הפרנויות.

ראו גם:

מחקר: התמכרות לפייסבוק עלולה להביא להתקפים פסיכוטיים