פסיכותרפיה

פסיכותרפיה היא טיפול נפשי (מקור השם ביוונית: פסיכו- נפש, תרפיה- טיפול), שמטרתו להביא לשיפור במצב הנפשי, הרגשי, החברתי או ההתנהגותי של אדם. זאת בדומה לטיפול פסיכולוגי, אלא שבפסיכותרפיה עוסקים גם בעלי הכשרות אחרות, כגון טיפול באמנויות, עבודה סוציאלית קלינית, פסיכיאטריה ועוד.

כל טיפול פסיכותרפי נסמך על תאוריה מסוימת, או מספר תאוריות, שהטיפול אמור להיעשות לאורן. יחד עם זאת, המטפלים כיום, יותר מבעבר, נשענים על התאוריה אך גם מגמישים אותה כדי להבין ולהיענות לצרכיהם של המטופלים השונים.

גישות עכשוויות מדברות על כך שהפסיכותרפיה צריכה להיות שונה לכל מטופל ומטופל, כאשר אפילו המטפל עצמו צריך להשתנות בכל טיפול בהתאם למי שיושב מולו.

למי מיועדת הפסיכותרפיה?

כל אחד מאיתנו מצא את עצמו בתקופות של משבר ומצוקה, כל אחד התנסה בשברון לב, באבל או בכאב קשה ועמוק. האם זה אומר שכל אחד צריך ללכת לפסיכותרפיה?

ובכן, אדם לא צריך פסיכותרפיה אם הוא לא רוצה בה. התהליך הטיפולי הוא קשה ומטלטל, והוא אינו אפקטיבי אם אין התכוונות לשינוי מצד המטופל. יחד עם זאת, כאשר אדם מתקשה להתגבר על משבר בחייו, סובל ממצוקה נפשית ממושכת או אפילו "סתם" לא חש מאושר, ומעוניין לפעול כדי לשפר את מצבו, טיפול פסיכותרפי יכול בהחלט לעזור לו. פסיכותרפיה מתאימה לכל גיל – כאשר קיים טיפול רגשי פסיכותרפי לילדים, טיפול התנהגותי דיאלקטיוכן טיפולים המותאמים לבני גיל הזהב

הנחות היסוד

מטרת הטיפול הפסיכותרפי היא כמעט תמיד לייצר אצל המטופל שינוי מסוים: בין אם מדובר בשינוי חשיבתי, התנהגותי או חברתי; בין אם מדובר בהחלמה מהפרעת דיכאון או התגברות על חרדות ובין אם מדובר בהשגת משמעות לחיים. לפיכך ברור כי אחת מהנחות היסוד של הפסיכותרפיה היא כי האדם מסוגל לחולל שינוי בחייו.

דבר זה נראה אולי מנוגד להנחות של הפסיכולוגיה הקלאסית מבית מדרשו של פרויד, שטען כי כל ילד עובר שלבים התפתחותיים מסוימים והעניק משמעות רבה להשפעות ההורים על חיי הנפש של הילד. אך גם פרויד הבין כי בתוך הנתונים הללו ניתן לאדם מרחב פעולה מסוים לקבוע את גורלו.

הנחת יסוד נוספת של הפסיכותרפיה הוא ההקפדה על מסגרת הטיפול, המכונה באנגלית: Setting, כלומר מסגרת הזמן והמקום של המפגשים וכן מסגרת היחסים בין המטפל למטופל.

סוגי טיפול פסיכותרפי

טיפולי פסיכותרפיה נחלקים למספר גישות עיקריות. ביניהן:

  • טיפול פסיכודינמי– מתמקד בתכנים לא מודעים בתוך הנפש, שמקורם בקשרים המוקדמים ובמיוחד בקשרים עם ההורים בילדות. במהלך הטיפול, שמתנהל בעיקר באמצעות שיחות (או במשחק כשמדובר בילדים), הפסיכותרפיסט מסייע למטופל להבין את דפוסי מערכות היחסים וההתנהגויות שלו בהווה על בסיס אותם קשרים מוקדמים.
  • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי: טיפול המתמקד בשינוי מחשבות והתנהגויות בהווה. החלק הקוגנטיבי של הטיפול מתמקד באיתור דפוסי המחשבה שלנו, גילוי המקומות האי- רציונליים או הבלתי- סתגלנתיים שלהם ויצירת שינוי בצורת המחשבה. החלק ההתנהגותי מנסה לשנות התנהגויות תוקפניות, נמנעות, קומפולסיביות ואחרות, באמצעות תרגול פרקטיקות חליפיות. הטיפול כולל בנוסף לשיחות גם תרגילים שנעשים בתוך הטיפול ומחוצה לו.
  • טיפול אקזיסטנציאליסטי: טיפול הכולל מעבר למימד הרגשי וההתנהגותי גם את המימד הרוחני, ומתמקד בחיפוש של האדם אחר משמעות לחייו.
  • טיפול פסיכותרפיה גופנית – טיפול הקושר בין המישור הגופני לבין המישור הנפשי רגשי.
  • טיפול פסיכותרפיה רוחנית – טיפול הרואה חשיבות רבה בחיבור למחוזות הפנימיים של הנפש, למודעות ולתת מודע.

מקור הטיפול הפסיכודינמי הוא בפסיכואנליזה הפרוידיאנית, שמתבצעת עד היום כטיפול בדיבור, הנמשך מספר שנים ונערך מספר פעמים בשבוע. טיפולים אלה יכולים להיעשות באופן פרטני, קבוצתי, משפחתי או טיפול זוגי. אמנם כל מסגרת כזו מתנהלת בצורה מעט שונה, אך בכל אחד מהם תהיה תמיד התמקדות פרטנית במקביל לעבודה המשותפת.תגובה אחת

  1. שיר

    היי זה מאוד מעניין הטיפול הפסיכוטרפי,אני סובלת מדיכאון מג'ורי ואני מטופלת בדורים נגד דיכאון שאגב לא ממש עוזרים לי כי אני צריכה לשנות את צורת החשיבה שלי וללא ספק להתחיל בטיפול פסיכוטרפי הבעיה היא שאני חיילת ואין לי את אפשרות לממן טיפול פרטי והצבא ממן רק טיפול פסיכאטרי (טיפול בכדורים) אשמח אם יש לכם הצעה בשבילי שלחו למייל