פירומניה – מהי?

פירומאניההיכולת לשלוט באש נחשבת לאחד ההישגים הגדולים ביותר של המין האנושי. היכולת להדליק ולכבות אש, ולהשתמש בה לצרכינו היא אפשרות שקשה לדמיין את חיינו בלעדיה.

ויחד עם זאת, חדשות לבקרים אנחנו נזכרים כמה האש היא דבר מסוכן, וכמה השליטה שלנו בה חלקית – שריפות קטנות וגדולות, המכלות בתים, רכוש, יערות, כאשר אין אדם המסוגל להתמודד עימן. עם הצער והכאב על האובדן, אי אפשר שלא להתייחס לעוצמה וליופי הקסום שבאש המשתוללת.

פירומניה, מהמילה הלטינית fire- אש, היא סוג של שיגעון שמיוחס לאנשים שמוצאים משיכה מיוחדת באש. ההתעניינות המיוחדת עשויה להתבטא בהתבוננות באש ובשריפות במקרה הטוב, ובמקרה הרע- הצתה מכוונת של דליקות על מנת לחוות את הריגוש שבהצתה וההתבוננות באש.

ביטוי קליני

פירומנים נהנים להצית אש אך ורק לשם ההנאה והסיפוק, ללא שיש להם רווח כלכלי, נקמני או עברייני בפעילותם. פירומניה שייכת לקבוצת ההפרעות בשליטה בדחפים, ואכן הפירומנים חשים דחף חזק מאוד להצית את האש ולהתבונן בה, ונראה כי אינם יכולים לשלוט בדחף זה ולהפנות אותו לפעילויות מסוכנות פחות.

לעיתים, להצתת האש יש אספקטים נוספים מלבד ההנאה שבאש עצמה. לא אחת מגלים פירומנים אשר האש היא תנאי לעוררות מינית. הדחף להדליק את האש והסיפוק שבה כתוצאה מהדליקה הם מה שמאפשר לאדם להיות מעורב בסיטואציה מינית, להגיע לזקפה וכד'.

הפירומנים מודעים ומכירים היטב את כוחה של האש, ואת הנזקים שהיא עשויה לעשות. ברוב המקרים, הם ישתדלו לדאוג שאף אדם לא יפגע מהאש שהם מדליקים. עם זאת, לא ניכר כי הם חשים אשמה או רגשות חרטה על הנזקים שגרמה האש שהציתו.

מעניין לציין שלעיתים קרובות מגלים פירומנים במקום מוזר- בתחנות כיבוי האש. הרי היכן אפשר לראות יותר שריפות מאשר בתפקיד מכבה האש? פירומנים אלה בעצם מסדרים לעצמם עבודה, כשהם גם המציתים הנסתרים, וגם הגיבורים אשר מכבים את השריפה. פירומניה קיימת בשיעור של כ-3% באוכלוסיה. רבים מהפירומנים הינם בעלי מנת משכל נמוכה הממוצע, בעלי הפרעות התמכרות אחרות- בעיקר לאלכוהול, ובעלי הפרעות התנהגות או הפרעת אישיות אנטי סוציאלית. רוב הפירומנים הם גברים.

גורמים

פירומניה היא הפרעה של שליטה בדחפים. קשה להסביר מדוע הדחף מתועל דווקא לאש. תיאוריות שונות מייחסות לאש תכונות והיבטים שונים. בכל מקרה, אש היא באמת סימן של כוח ועוצמה. החום והפראות של האש, הקושי לשלוט בה, והחורבן שהיא משאירה אחריה, הם בעלי עוצמה גדולה.

נראה שהדחף נשען על צורך להשיג משהו מתחושת העוצמה הזו. ניתן לפרש זאת בהיבט של עוצמה מינית, או בהיבט של שליטה כוח בתחומי חיים אחרים. לעיתים קרובות פירומניה מתחילה כבר בילדות או בתחילת גיל ההתבגרות. לכן, יש לשים לב באבחנה שאכן מדובר בהפרעה בשליטה בדחפים, ולא בהפרעת התנהגות שמתבטאת בהצתות.

טיפול

לרוע המזל, רוב הפירומנים לא מגיעים לטיפול. הדחף להצית חזק, ההנאה שבשריפה ותוצאותיה היא ייחודית. פירומנים בוגרים מגיעים לטיפול בדרך כלל רק כאשר שריפה יוצאת משליטה, כאשר מישהו נפגע בטעות מהאש, או שפשוט הפירומן נתפס כאחראי להצתה. שוב לרוע המזל, מחקרים מראים שקשה מאוד להכחיד פירומניה בגיל מבוגר, גם בטיפול יעיל.

עם זאת, נראה כי כאשר הפירומניה מתגלה אצל ילדים ובני נוער, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי יעיל ביותר בהכחדת ההפרעה. טיפול זה מתמקד הן במחשבות (קוגניציות) המופיעות עם הדחף להצית, והן בהתנהגויות הבעייתיות עצמן. איתור הדחף, ומציאת דרכים אלטרנטיביות לסיפוקו, תוך כדי הבנת המשמעות של הצתת אש והסכנה שבכך, עשויות להועיל בהתמודדות עם פירומניה.