פוסט טראומה בקרב ילדים

ילדים, חווים לעיתים מצבים טראומתיים כתוצאה מגירושין של הוריהם, תאונות, מלחמות, שכול, אובדן והתעללות. בשונה מאצל מבוגרים, פוסט טראומה בקרב ילדים באה לידי ביטוי בצורות אחרות, בהתאם לגיל ובהתאם לשלב ההתפתחות.

מצבים טראומתיים אצל ילדים יבוא לידי ביטוי בשלושה מישורים:

  • מישור ההתפתחות העצמאית
  • מישור המערכת הרגשית
  • מישור היחסים החברתיים

פוסט טראומה יכולה לתת ביטוי בחיי השגרה היומיומיים, כמו גם בהשפעה על ההתפתחות של הילד. פוסט טראומה באה לידי ביטוי במצבים כמו חרדה, פלאשבקים, חלומות סיוטיים, מחשבות טורדניות, קשיים בשינה, קשיי ריכוז, התרחקות, הסתגרות, חוסר שקט, זעם ורגישות יתר.

בדרך כלל, מצבים של פוסט טראומה יבואו לידי ביטוי בגן או בבית הספר, בצורות סימפטומטיות שונות. מצבים של קיצוניות מאחת לשנייה, לדוגמא, ילדים שדיברו הרבה פתאום מפסיקים לדבר או להיפך. התנהגות חדשה, כמו התפתחות של פחדים שונים, מריבות או פרצי זעם ועקשנות עלולים להופיע.

רגרסיה התפתחותית יכולה אף היא להעיד על מצבים פוסט טראומתיים, כמו, הרטבה, בכי, מציצה של אצבע ואפילו זחילה – כל אלו עלולים לצוץ בתדירויות שונות. לעיתים, גם ההורים או האנשים הסובבים את הילד עלולים לסבול מפוסט טראומה, זאת מכייון שבמקרים מסויימים, פוסט טראומה עלולה להיות מדבקת ולהשפיע על קרוביו של הילד, שמזדהים עם מצוקתו.

אבחון פוסט טראומה בקרב ילדים

אחד ההיבטים בהם עושה הפסיכולוגיה שימוש הינו משחק. ילדים אוהבים לשחק, ובאמצעות המשחק יכולים לעלות משקעים, חששות, פחדים והתפרצויות זעם. כל אלו, יכולים לתת אינדיקציה טובה לצורך אבחון. מאחר ושיגרת יומם של הילדים הינה במסגרות חינוכיות כאלו ואחרות, יש צורך באינדיקציה של עובדי המקום, כמו גננת או מטפלת, על מנת להתריע על התנהגות שונה או חריגה ממה שהורגלו אצל הילד.

טיפול בפוסט טראומה בקרב ילדים

טיפול פוסט טראומתי בקרב ילדים יהיה שונה מטיפול עם מבוגרים. בעוד אצל מבוגרים אחד הפתרונות הינו באמצעות נוגדי דיכאון וחרדה, עם הילדים אופי הטיפול יתנהל אחרת.

אחד הדברים החשובים שיש לעשות הינו הכנה של המסגרת התומכת, הן מבחינת הגן או בית הספר, והן מבחינת ההורים והמערכת הפסיכולוגית המקצועית. טיפול מיידי בסמוך לאירוע הוא הטיפול הטוב ביותר. במקרה של גירושין, למשל, השפעת הגירושין על בעיות נפשיות של הילדים הינן משמעותיות ומלוות בקשיים רבים, כגון, חרדה, דיכאון וכדומה.

במצב זה, ההורים יכולים לחסוך את הכאב והקושי באמצעות גישור גירושין, או פשוט להיות מודעים לקושי אותם עוברים ילדיהם ולטפל בהם בהקדם. אך לעיתים, במקרים כמו התעללות במשפחה, או מקרי פדופיליה, אין אנו יודעים על המקרה באופן מיידי. יש צורך לחזק את המערכות הביטחוניות והרגשיות סביב הילד, על מנת להעניק לו תחושת שלווה ולמנוע היווצרות של הפרעות חרדה.

אחד האלמנטים החשובים ביותר בחייו של ילד הינו השגרה, אשר נוסכת בו ביטחון במחזוריות של היום יום. ברגע שקורה מקרה כמו תאונה, מלחמה או מוות קרוב, חיי השגרה נקטעים, וזהו למעשה אחד הדברים הקשים ביותר עבור ילד. במהלך הטיפול בפוסט טראומה עם ילדים, יש צורך להחזיר בצורה המהירה והבטוחה ביותר את החיים אל מסלול השגרה, על מנת לא לגרום למשקעים עמוקים ולקשיים תפקודיים.

חלק מהטיפול בפוסט טראומה אצל ילדים, מתכוונן דווקא אל ההורים, אשר צריכים לעבור הדרכה מתאימה ולדעת כיצד להתמודד עם המצב. במקביל לכך, שיחות עם פסיכולוג באופן קבוע יכולות להועיל עד מאוד, תוך שילוב של אלמנטים מעולם המשחק, פסיכותרפיה, ריפוי בעיסוק, ריפוי באמצעות בעלי חיים ועוד.

הידע הקיים היום בתחום פוסט טראומה בקרב ילדים, יכול למנוע מצבים בלתי הפיכים ולעזור להחזיר את החיים אל המסלול ואל השגרה הבטוחה, על מנת לא לפגום בשלבי ההתפתחות הטבעיים של הילד.

פיתוח הידיעה כי אין הילד היה אחראי למצב שקרה, וכי הוא יכול להרגיש בטוח לקבל את העתיד ולא לפחד מפניו, הינה כלי חשוב במהלך ההתפתחותי התקין. כאשר ילד חווה טראומה, מתרחש לא רק ערעור הביטחון העצמי, אלא ערעור בסדר הקיים, ואת זאת יש צורך להשיב באמצעים מקצועיים.

קראו עוד:

אילמות סלקטיבית