מהו סאדיזם

בנאדם סאדיסט, על פי ההגדרה הצרה של המילה, הוא אדם אשר נהנה ומרגיש סיפוק מכך שהוא גורם לאחרים סבל:

הנאה וסיפוקסאדיזם

הסיפוק של הסאדיסט עשוי להיות בעל אופי מיני או שאינו מיני. המארקיז דה-סאד, על שמו נקראת התופעה, נהג להתעלל בנתיניו תוך פגיעה קשה באיברי המין שלהם. בדרך כלל, כאשר מדברים על סאדיזם מתכוונים לשאיבת סיפוק מיני ממעשים מכאיבים.

ישנם אנשים שהדרך היחידה שלהם להגיע לאורגזמה היא כאשר האדם איתו הם מקיימים יחסי מין סובל תחת ידיהם. עם זאת, ישנם סאדיסטים השואבים הנאה מגרימת סבל שאינה קשורה להיבטים מיניים, וגם ההנאה אינה במובן של סיפוק מיני.

אחרים

האחר לו גורם הסאדיסט סבל יכול להיות בן זוג אשר מסכים להיות האובייקט של האלימות וההתעללות (בדרך כלל יוגדר כמאזוכיסט, וישאב בעצמו הנאה וסיפוק מהסבל שלו עצמו).

במקרים אחרים, הסאדיסט נהנה מגרימת סבל לקורבן שאינו משתף פעולה. במקרים אלה יכול להיות שהסאדיסט יוגדר גם כעבריין או כבעל אישיות אנטי-סוציאלית (פסיכופט). הקורבן עשוי להיות אובייקט מיני שמתאים לסאדיסט, או קורבן לאלימות- אדם או בעל חיים.

סבל

הסאדיסט עשוי להשתמש בכל כלי ואפשרות על מנת לגרום להשפלה וכאב- אלימות פיזית, שימוש בכלים שונים הגורמים לכאב (קשירה, אזיקים, שוטים וכו'), וכן התנהגויות משפילות ומבזות (יחסי אדון- משרת, צעקות, קללות וכו').

ההתנהגויות המשפילות עשויות להיות תחומות בתוך סצנה של אקט מיני, כאשר בשאר הזמן בני הזוג מתייחסים זה לזה בכבוד, ובמקרים אחרים הסאדיזם אינו מוגבל לתוך האקט המיני והוא מאפיין ומלווה את התנהגותו של האדם כלפי זולתו במשך כל שעות היממה.

לעיתים הסאדיסט מודע לגבולות הסבל של זולתו/קורבנו, והם אפילו עשויים להסכים מראש על סימן שמשמעותו שהסבל מוגזם ועל הסאדיסט להפסיק. במקרים אחרים, הסאדיסט עשוי להיות מודע רק להנאתו שלו, ללא משים לסבל שהוא גורם לאחר. במקרים אלה האלימות עשויה להגיע לביטויים קשים ביותר, לגרום לנזקים בלתי הפיכים לקורבן, ובמקרים קיצוניים אפילו למותו.

השפעה חברתית

באופן כללי, סאדיזם נחשבת לתכונה בעייתית, אפילו מחלת נפש, ולכל הפחות פרברסיה- כלומר התנהגות מינית שאינה בשלה. יחד עם זאת, יש להפריד בין סאדיסטים אשר פועלים בהסכמת זולתם, כאשר בדרך כלל שני הצדדים שואבים הנאה וסיפוק הסאדיסט מהסבל שהוא גורם, ובן זוגו מהכאב שנגרם לו, לבין סאדיסטים שאינם מקבלים את הסכמת הזולת.

במקרה הראשון, הסאדיזם נחשב אולי ל"סטיה", אך החברה מוכנה לקבל אותה. ישנם מועדוני סאדו-מאזו בהם הכאב והסבל הוא חלק בלתי נפרד מהשירותים המיניים הניתנים. ניתן לראות ביטוי לסצנה זו בסרטים רבים.

לעומת זאת, במקרה השני, החברה מתייחסת בחומרה רבה לסאדיסטים אשר מתעללים בקורבנם ופוגעים בו מבלי רחם. הם נחשבים לעבריינים הקשים ביותר, משום שהכאב שהם גורמים נועד לצורך סיפוק בלבד, ולא על מנת להשיג מטרה חומרית כלשהי.

טיפול

בהתאם לאמור, השאלה האם יש לטפל בסאדיסטים היא שאלה פתוחה. אנשים שנהנים מגרימת כאב, אך עושים זאת בהסכמת זולתם, אינם בהכרח זקוקים לטיפול, אלא אם תכונה זו שלהם אינה רצויה להם ומסיבה להם קושי כלשהו. לסאדיסטים שהופכים לעבריינים החברה מבקשת דווקא למצוא טיפול הולם (עם או בלי ענישה נלווית), על מנת שיחדלו ממעשיהם וימצאו דרך נורמטיבית יותר לסיפוק עצמי.

שיטות הטיפול בסאדיזם עשויות להיות מגוונות. גישות דינמיות יחפשו את המקור למציאת הסיפוק בגרימת סבל לאחר. גישות אחרות עשויות לחפש חלופות לריגוש, או למצוא דרך להוריד את הריגוש הנגרם דווקא מיצירת כאב לאחר.