טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגיבתחילתו של העשור השני של המאה ה-21, עדיין צמד המילים "טיפול פסיכולוגי"  מרתיע ומאיים על רבים. התפיסה שטיפול הוא דבר מביך שיש להסתירו, שרק "משוגעים" ו"חולי נפש" הולכים לפסיכולוג עדיין לא לגמרי חלפה מהעולם. גם הדימוי הקלאסי של ספה מפחידה, מאחוריה יושב גבר מאפיר ומהנהן, עדיין מפתיע פסיכולוגים רבים. אז מה זה באמת טיפול פסיכולוגי בעולם המודרני? למי הוא מיועד ומה הוא כולל? כל מה שצריך לדעת- לפניכם.

פסיכולוג

טיפול פסיכולוגי ניתן על פי החוק בישראל על ידי מי שקיבל הכשרה בפסיכולוגיה קלינית. הכשרת הפסיכולוג הקליני כוללת תואר שני במגמה קלינית, ארבע שנות התמחות במרפאה ובמחלקה פסיכיאטרית ובחינת התמחות.

יחד עם זאת, גם פסיכותרפיסטים ועובדים סוציאליים קליניים רשאים להעניק טיפול פסיכותרפי, אם כי אינם יכולים לערוך אבחונים פסיכודיאגנוסטים.

מי פונה לפסיכולוג?

הדעה הרווחת בקרב קלינאים היא שטיפול פסיכולוגי יכול להועיל לכל אחד, ולכן גם פסיכולוגים, רובם ככולם, פונים בעצמם לטיפול. הפונים לטיפול פסיכולוגי מגיעים מכל שכבות האוכלוסייה, ובכל גיל- ילדים, מתבגרים, מבוגרים וקשישים. הגורמים לפנייה גם הם מגוונים.

חלק מהפונים לטיפול אכן סובלים מהפרעה נפשית פסיכיאטרית (ולעיתים הטיפול בהם גם מלווה בטיפול תרופתי)- פוסט- טראומה, הפרעה דו קוטבית, הפרעות חרדה, הפרעת סומטיזציה והפרעות דיסוציאטיביות וסכיזופרניה- כולם מטופלים אצל הפסיכולוג.

גורם נוסף לפנייה הוא קשיים בהתמודדות עם דרישות היומיום- תחושות של עצבות, ביטחון עצמי נמוך, פרפקציוניזם מוגזם העלול לגרום לאנורקסיה, התמודדות עם אובדן או כשלון, קושי לנהל זוגיות לצד מחלת נפש ועוד. כמו כן, אנשים הסוכלים מהפרעות דיכאון על כל סוגיו: דיכאון מג'ורי, דיכאון עונתי, דיכאון אטיפי ודיכאון עמיד גם כן מטופלים על ידי הפסיכולוג .

מהלך הטיפול – בחירת פסיכולוג

בחירת המטפל היא למעשה השלב הראשון בטיפול. לעיתים, בעיקר במערכת הציבורית, מטרת הפגישה הראשונה של המטופל עם פסיכולוג היא להעריך את מידת התאמתו לטיפול, ולהתאים לו מטפל בהתאם לבקשותיו, בעיותיו, וההיצע הקיים במערכת. כאשר הפנייה נעשית באופן פרטי, המטופל חופשי יותר לבחור לעצמו מטפל איתו הוא מרגיש בנח. חשוב לשים לב גם לנקודות ברורות כמו גיל ומגדר, אך גם לחוש בפגישות הראשונות עם המטפל האם התחושה טובה.

כאשר מגיע המטופל אל המטפל, מוקדשות הפגישות הראשונות לביצוע אינטייק- קליטת הטיפול. לעיתים האינטייק נעשה על ידי פסיכולוג אחר, שאינו הפסיכולוג המטפל. בפגישות האינטייק אוסף הפסיכולוג מידע רב על המטופל. הוא שואל שאלות רבות על התפתחותו, חייו, משפחתו והסיבה בעטייה פנה לטיפול. בפגישות האינטייק עולה מידע רב שמאפשר למטפל לבצע קישורים ולהבין הבנות לגבי התמודדויותיו של המטופל בהווה ובעתיד.

מהלך טיפול פסיכולוגי

מהלך הטיפול תלוי מאוד בסיבת הפנייה, ובגישתו של המטפל. דימוי הספה שהוזכר, תואם לגישה הפסיכואנליטית. בגישה זו, המטפל משתדל להפחית למינימום את השפעתו על המטופל על מנת שזה יוכל לשחרר את הגנות הלא- מודע באמצעות אסוציאציות חופשיות וחלומות, כאשר תפקיד המטפל לפרשם. טיפול מסוג זה מתקיים בדרך כלל באופן כמעט יומיומי, ולמשך תקופות ארוכות, על ידי פסיכולוגים החברים באגודה הפסיכואנליטית. גישה טיפולית נפוצה יותר היום, הנשענת על עקרונות הפסיכואנליזה היא הגישה הפסיכודינמית.

מטרת הטיפול זהה, אך המטפל אקטיבי יותר ונוכח. גישה נוספת בעלת כח עולה, בעיקר בארה"ב, היא הטיפול הקוגניטיבי- התנהגותי המיועד בעיקר לטיפול בהפרעות ספציפיות על ידי שינוי דרכי חשיבה והתנהגות בפועל.
רב הפסיכולוגים מתמחים בגישה טיפולית אחת או יותר, ולעיתים מערבים טכניקות מגישות שונות על פי צרכי הטיפול והמטופל.

טיפול פסיכולוגי הוא בדרך כלל תהליך מתמשך. קיימים טיפולים קצרי מועד, בהם מועד הסיום ידוע ומוגדר (בדרך כלל 12-15 פגישות), וקיימים תהליכים דינמיים המתמשכים אף למשך שנים. כמו כן, קיים טיפול יחיד, טיפול זוגי ומשפחתי- הכל לפי צרכיו ורצונותיו של המטופל, בהתאם לגישתו של המטפ