חרדת הריון ולידה

הריון ולידה הם אירועים פיזיולוגיים נורמאליים הקשורים למשמעות רגשית, פסיכולוגית ותרבותית במידה רבה לנשים ולמשפחותיהן. חרדת הריון ולידהעבור נשים רבות, פחד סביב אירוע הלידה הוא תגובה נורמאלית לתהליך בלתי צפוי.

יחד עם זאת, בעוד שלידה יכולה להיות מפחידה ומאתגרת, היא גם יכולה להיות אחת החוויות המספקות ורבות העוצמה בחיי אישה. במדינות מערביות, תחלואה ותמותה של האם ותינוקה לאחר הלידה הם אירועים נדירים, ועבור נשים בריאות מדובר באירוע חיובי בעל סיכון מינימאלי של תוצאה בלתי רצויה.

פחדים של נשים מפני לידה קרובה עשויים להשפיע על רמת הטיפול אותה הן מקבלות, ועל תוצאות הלידה. פחדים אלה קשורים להפרעות אישיות והפרעות חברתיות.

מחקרים מראים כי בערך אחת לעשר נשים בעולם מושפעות מחרדה חמורה בעת הלידה הגורמת להן להפסקת ההיריון. ממצאי המחקר מצביעים על קשר משמעותי בין פחד מלידה וניתוח קיסרי, כמו גם פחד הקשור לחוויית הלידה עצמה.

הסיבות לחרדת לידה

 • סיבה ביולוגית – פחד מפני כאב.
 • סיבה פסיכולוגית – עקב אירועים טראומתיים קודמים, גורמי אישיות, תחושות של חוסר אונים, חרדה מפני הורות.
 • סיבה חברתית – חוסר תמיכה מהסביבה, רמת השכלה נמוכה, חוסר אינטליגנציה.
 • סיבה תרבותית – הטיפול התרופתי של הלידה, שמיעת 'סיפורי אימה' של נשים שילדו.
 • סיבה משנית – טראומות מחוויות לידה קודמות.

סימפטומים שנגרמים בעקבות החרדה

 • נדודי שינה ודיכאון.
 • בקשות לביצוע ניתוח קיסרי.
 • שיעור גבוה יותר של ניתוחים קיסריים המתבצעים במקרי חירום.
 • שיעור גבוה יותר של צריכת אפידורל.
 • חוויית לידה שלילית.
 • חוסר יציבות רגשית לאחר הלידה.
 • תחושת כישלון אישי.

הפחד מפני לידה הוכח באופן ברור גם כגורם לדיכאון שלאחר הלידה אצל נשים ולדיכאון שלאחר הלידה אצל גברים, לכן חשוב ביותר להקפיד על טיפוח הבריאות הנפשית של הנשים במהלך ההיריון.

טיפול בחרדת הריון ולידה

בהתחשב בשכיחות התופעה והשפעתה, ניתן לראות פחד מפני היריון ולידה כעניין של הפרעה חברתית הדורשת פתרון בצורת השכלה ספרותית בנושא, על מנת להשיג תובנה טובה יותר שתפתור את הפחדים הקשורים ללידה ותשפר את גישת הנשים לנושא. גם רופאים מיילדים צריכים לסגל גישה אחרת כלפי נשים הפוחדות מלידה ולעזור להן בתהליך ההתמודדות.

טיפול מומלץ כולל יעוץ, טכניקות הרפיה וביקור במחלקת הלידה במהלך ההיריון. רופאים ממליצים על השימוש בטפול קוגניטיבי התנהגותי המלמד חשיבה תפיסתית המפחיתה את הלחץ. מחקרים מצאו כי פחדים מפני הריון ולידה הם קצרי טווח ומשתנים. טיפול במצב מורכב המשולב בדפוס אישיות ומביא לפגיעות גדולות יותר, שייך לתחום בריאות הנפש ויצריך התערבות של פסיכיאטר.

הפיכת הפחד לאמון

שיטת טיפול שוויצרית מבוססת על 'קשר בונה אמון', והיא מתמקדת ברצף טיפולי המציע קשת רחבה של תרופות לשיכוך כאבים, בשילוב מתן ייעוץ לנשים המבקשות ניתוח קיסרי בשל החשש מפני הלידה. במקרה שטיפול זה לא עוזר, מומלץ לאישה לעבור טיפול פסיכותרפיה קבוצתית המלווה בהרפיה.

נשים רבות משתמשות בפחד מפני כאבי הלידה כהסבר מקובל יותר מבחינה חברתית על מנת לכסות על רגשות מורכבים ואישיים של פחד סביב הלידה, ואינן סומכות על הרגעת הכאבים באמצעות נטילת אפידורל.

טיפול לקוי של צוות מיילדים מהווה את הסיבה והתוצאה של פחדים נשיים סביב לידה. נשים עשויות להיות מוכנות לחשוף את הפחדים שלהן מפני הלידה, ולכן הרופא המיילד צריך לבנות יחסי אמון בהם ניתן לדון ברגשות ובחרדות בצורה גלויה.

נשים מפוחדות מהיריון ולידה, שעוברות הערכה פסיכולוגית, ומקבלות ייעוץ רגשי ועזרה בתכנון ותמיכה מעשית בהריון, מצליחות לא רק להתגבר על פחדיהן, אלא להתכונן כראוי ובשמחה ללידתן הבאה.