הפרעת אישיות תלותית

הפרעות אישיות הינן הפרעות הכוללות דפוסי התנהגות, חשיבה או רגש שנראה כי הם חלק מהתכונות המאפיינות את האדם. בניגוד למחלות נפש, הנחוות כמשהו חיצוני לאדם, שכופה עצמו על האדם, הפרעת האישיות נתפסת כחלק ממהותו של האדם. למרות זאת, מדובר בתכונות או נטיות אשר גורמות לקושי משמעותי בהסתגלות וביכולת של הפרט לתפקד בחברה.

עיקר הפגיעה נובע מכך שמדובר בדפוסים נוקשים, שאינם יכולים להשתנות בהתאם לנסיבות משתנות. ההתנהגויות הללו גורמות לסבל ומצוקה אצל האנשים עצמם, וגם בקרב סביבתם. הפרעת אישיות תלותית שייכת לקבוצה השלישית של הפרעות האישיות (Cluser C), הפרעות המאופיינות ברמה גבוהה של חרדה.

סימפטומים

בעל אישיות תלותית סובל תמיד מחרדת נטישה קשה הוא מרגיש צורך בלתי פוסק במישהו שיטפל בו, ידאג לצרכיו ויגיד לו מה לעשות. בעצם, מאחורי הצורך הזה עומדת תחושה עיקשת וקיצונית של חוסר בטחון וחוסר יכולת לתפקד באופן עצמאי. התלות הקשה הזו מתבטאת בחוסר יכולת כמעט מוחלט לקבל החלטות לבד.

הפרט מחפש כל הזמן את האישור של מישהו אחר ומבקש עצות אינסוף. הם נותנים למישהו אחר (בדרך כלל מדובר בהורה או בן זוג) להחליט מה ילבשו, מה ילמדו, מה יאכלו, עם מי יצרו קשרים חברתיים, במה יעבדו ואיפה. חוסר היכולת לקבל החלטה לבד מגיע לידי כך, שהאדם הופך להיות פאסיבי וחסר שליטה בחייו, כאשר הוא מאפשר לאנשים אחרים לקחת את המושכות ולהוביל אותו כרצונם.

כמובן שיכול להיווצר מצב בו האדם התלותי אינו מסכים עם החלטותיו של האדם בו הוא תלוי. אך גם במצב זה, החרדה מפני האפשרות לאבד את האדם החשוב הזה כה גדולה, שהוא מעדיף לוותר ולהיכנע, ולא להראות כלל את התנגדותו ואת כעסו.

בנוסף, למרות שלעיתים יש להם יכולות טובות וגבוהות בתחומים מסוימים (כמו לכל אחד…), הם עשויים לא להראות את כישרונם ויכולתם, מתוך חשש שאם יראו מה הם יכולים לעשות לבד ינטשו אותם ("הוא מסוגל, הוא לא צריך אותי יותר"). לכן הם ממעטים לתפקד בכוחות עצמם, ותמיד מחכים לאישור, הובלה והנחיות. הם מוכנים לעשות כל דבר, גם אם זה לא נעים, על מנת לרצות את האדם היקר להם, שוב- מתוך פחד שינטוש אותם אם לא יעשו כרצונו.

בעלי אישיות תלותית מפחדים מלהיות לבד, כי אין להם אמונה בכך שיוכלו לתפקד בכוחות עצמם. הם מוכנים לעשות הכול- וכך חושפים את עצמם לניצול (פיזי ומיני). הם מוכנים להיות בחברה שלא מעניינת אותם, העיקר שלא להיות לבד.

אם הם מוצאים את עצמם לבד (למשל, אם קרוב מת, או שבן זוג נפרד מהם), הם מיד מחפשים קשר חדש, בצורה בלתי מובחנת, כלומר- כל מי שמוכן להיות איתם. הפחד מלהיות לבד הוא עוצמתי ביותר, ואין לו הסבר הגיוני במציאות.

התנהגות תלותית אופיינית לילדים בגילאים צעירים ביותר, אבל כבר בגיל שנתיים ניתן לראות ילדים אשר מחפשים לעצמם טווח של עצמאות, מקומות בהם הם יכולים להחליט לבד. ככל שאדם מתבגר, כך מצפים ממנו ליותר עצמאות. הפרעת אישיות תלותית תאובחן כאשר התלותיות של האדם, והצורך שלו בהכוונה של מישהו אחר, עוברת את הרמה המקובלת והנורמאלית התואמת את גילו.

טיפול

בעלי אישיות תלותית עשויים למצוא את עצמם מהר מאוד בטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי – המטפל מהווה דמות מעולה להתלות בה, אך כאשר מאובחנת הפרעת אישיות תלותית, על המטפל להיזהר מלהיכנס למשבצת הזו. על מנת לחולל שינוי באישיותו של המטופל, עליו לחזק את העצמאות שלו ולא לאפשר לו לפתח תלות נוספת במטפל, גם אם זה מאוד נעים למטפל.