הפרעת אישיות סכיזוטיפלית

הפרעת אישיות סכיזוטיפלית היא מצב נפשי בו לאדם יש בעיה עם מערכות יחסים והפרעות בדפוסי חשיבה, מראה והתנהגות. הפרעה זו היא אחת מקבוצת תנאים הנקראים הפרעות אישיות אקסצנטריות.

הפרעת אישיות סכיזוטיפלית

הסיבות

הגורם המדויק אינו ידוע. חוקרים סבורים שמצב זה הוא גנטי, משום שמדובר במצב שכיח יותר בקרב בני משפחה הסובלים מסכיזופרניה. מודעות לסיכון, כגון היסטוריה משפחתית של סכיזופרניה, עשויה לאפשר אבחון מוקדם. אין לבלבל הפרעה סכיזוטיפלית עם סכיזופרניה. אנשים בעלי הפרעה סכיזוטיפלית יכולים להיות בעלי התנהגויות מוזרות, אך הם אינם מנותקים מהמציאות, ואין להם תסמינים פסיכוטיים. בדרך כלל מתלווה לאנשים הסובלים מהפרעה סכיזוטיפלית, גם הפרעת דיכאון והפרעת אישיות פרנואידית, המקובלת במצב זה.

תסמינים של הפרעה סכיזוטיפלית

אנשים הסובלים מהפרעת אישיות סכיזוטיפלית, עשויים להיות מוטרדים מאוד, בעלי דפוסי דיבור, מחשבות ותפיסות משונות. הסביבה מתארת אותם כתימהוניים. התנהגותם המוזרה עשויה להיראות דומה להתנהגות אנשים הסובלים מסכיזופרניה. לדוגמה, הם יכולים להיות בעלי דאגות ופחדים חריגים, כגון פחדים מגורמים ממשלתיים.

בדרך כלל אנשים בעלי הפרעה סכיזוטיפלית, מתנהגים באופן מוזר והם בעלי אמונות חריגות, הם יכולים, למשל, להאמין בחייזרים. אנשים אלו נצמדים לאמונות אלו בצורה כל כך חזקה, שהיא מונעת מהם לקיים קשרים ויחסים רגילים עם סביבתם. להבדיל מאנשים הסובלים מהפרעת אישיות סכיזואידית, אנשים בעלי הפרעת אישיות סכיזוטטיפלית, יתרעמו על הקושי ביצירת קשרים ויחסים קרובים.

במובן זה, הפרעה סכיזוטיפילית יכולה להיראות כמו סוג קל של סכיזופרניה – הפרעה מוחית רצינית המסלפת את הדרך בה אדם חושב, מתנהג, מביע רגשות, רואה את המציאות ומתייחס לסביבתו. במקרים נדירים, אנשים בעלי הפרעה סכיזוטיפלית יכולים בסופו של דבר לפתח סכיזופרניה.

התסמינים השכיחים להפרעה סכיזוטיפלית, כוללים את ההתנהגויות הבאות:

 • חוסר נוחות וחרדה חברתית קשה שאינה פוחתת עם הזמן ועם ההיכרות, עקב חוסר אמון בסביבה.
 • הפגנת רגשות בלתי הולמת.
 • התנהגויות מוזרות דוגמת לבוש ודיבור, הם מדברים אל עצמם, מתעלמים מאחרים או שאינם מגיבים כלל.
 • אמונות מוזרות, פנטזיות, חלומות בהקיץ או הטרדות פנימיות חסרות בסיס. הם יכולים, למשל, להיאחז באמונות תפלות או להחשיב את עצמם כמדיום.
 • נשיאת נאומים מוזרים.
 • חשדנות ופרנויה, שמיעת קולות שאינם קיימים.
 • חוסר נוחות במצבים אינטימיים וקושי גדול בניהול מערכות יחסים.
 • נטייה לפרש בצורה שגויה את המציאות.
 • נטייה להיות נוקשים ומסורבלים בעת שהם מתקשרים עם אחרים.
 • נתפסים כמרוחקים רגשית, אדישים או קרים.
 • "חשיבה קסומה". לטענתם הם יכולים לקרוא מחשבות או לנבא את העתיד.

אבחון וטיפול בהפרעת אישיות סכיזוטיפלית

עם הופעת הסימפטומים להפרעה סכיזוטיפלית, טיפול רפואי מקצועי יתחיל על ידי ביצוע הערכה היסטורית רפואית מקיפה ובדיקה גופנית. למרות שלא קיימות בדיקות מעבדה ספציפיות לאבחון הפרעות אישיות, עשוי הרופא להשתמש בבדיקות אבחון שונות על מנת לשלול מחלה גופנית כגורם לסימפטומים.

מששלל הרופא גורמים פיזיים להופעת הסימפטומים, הוא יכול להפנות את האדם אל מומחי בריאות הנפש שהוכשרו במיוחד לאבחון וטיפול במחלות נפש.הטיפול הראשוני יבוצע על ידי ראיון מיוחד מתוכנן בעל כלי הערכה המגלה הפרעת אישיות.

מספר אנשים הסובלים מהפרעת אישיות סכיזוטיפלים, יכולים להסתייע בטיפול של תרופות אנטי פסיכוטיות. טיפול פסיכותרפי מהווה את החלק העיקרי בטיפול באנשים אלו, כאשר הפסיכיאטר מאמן את החולה בהקניית כישורים חברתיים העוזרים להם להתמודד במצבים חברתיים.

הפרעה סכיזוטיפלית היא בדרך כלל מחלה ארוכת טווח. תוצאת הטיפול משתנית בהתאם לחומרת ההפרעה, אבל טיפול תרופתי כמו גם נפשי, יכול לסייע לאדם לתפקד בצורה נורמאלית ככל האפשר.