היפוכונדריה

אם יש לכם פחד מטריד מאוד לחלות במחלה חמורה מאוד,סביר להניח שאתם סובלים מהיפוכונדריה. אדם שיש לו היפוכונדריה חושב באופן תמידי שהוא חולה באופן חמור למרות העובדות שמבחינה רפואית אין לאותו אדם שום בעיה רפואית. ההיפוכונדריה תוליך אדם לחשוב ול הזמן שהתפקודים הרגילים של הגוף כגון הזעה, תנועות מעיים או פעימות הלב הם תסמינים למחלה חריפה.

בחולי ההיפוכונדריה, לוקים בפוביה מפני  תסמינים קטנים ורגילים שאין לתת להם צומת לב משמעותית לדוגמת נזלת, נפיחות קלה של בלוטת הלימפה וכאב מינורי יראו עברו כדברים חמורים המסמנים מחלה חמורה. חולים היפוכונדריים משתמשים בביטויים מעורפלים כגון ורידים עייפים או כאב כבד.

אחד מהמאפיינים של חולי ההיפוכונדריה הוא התלננות על מספר איברים במקביל ולא על בעיות באיבר אחד. למרות שבמקרים שהבדיקות יחזרו תקינות, החרדה שלהם תמשך כפי שהייתה לפני הבדיקות הרפואיות ואף יותר. כיום בארצות הברית ישנם בערך בין 0.8-8.5 אחוז מהאוכלוסיה הבוגרת סובלים מהיפוכונדריה.

הבדל בין פחד תקין להיפוכנדריה

רבים מאיתנו חוששים ברגעים מסויימים שאולי יש לנו סימנים של מחלה חריפה. לרוב המקרים זו אינו מצב של היפוכונדריה. אם החשש מסיכוי של מחלה נמשך יותר מ 6 חודשים,הדאגות הללו ייחסו להיפוכונדריה. אחוז גדול מחולי ההיפוכונדריה סולבים גם ממספר מחלות פסיכאטריות אחרות. כ- 60 אחוז מחולי ההיפוכונדריה סובלים מדיכאון ראשי, הפרעות פניקה, הפרעה טורדנית-כפייתית, פרנויות והפרעת חרדה כללית.

כמה זמן נמשכת היפוכונדריה?

חולה עם היפוכונדריה עלול לסבול במשך חודשים ואפילו שנים מהמצב. המצב הזה עלול להיות מלווה בתקופות ארוכות שבהם ההיפוכונדר לא יחשוש מכלום. לדעת מומחים, כ 30 אחוז מההיפוכונדריים ישפרו את הסימפטומיים שלהם באופן משמעותי.

ההחלמה מהמצב ההיפוכונדרי הוא יותר גבוה בקרב השכבות הסוציאואקונומית הגבוהות יותר, ואלו שלהם גם הפרעות דיכאון או הפרעות חרדה לטיפל, ואלו שאין להם הפרעות אישיות או מיוחסת לתנאים רפואים שאינם פסיכיאטריים.

התפרצות היפוכונדריה

רגע התפרצות ההיפוכונדריה אצל החולים הוא לא ברור. מומחים מאמינים שישנם פקטורים רבים המשחקים תפקיד בהתפתחות ההיפוכונדריה. ההיפוכונדריה היא בדרך כלל מתחילה להשפיע על האנשים בשנים הראשונות של הבגרות. אדם עלול להתחיל לסבול מהיפוכונדריה לאחר החלמה ממחלה חריפה או לאחר שחבר קרוב חולה במחלה קשה.

לחץ נפשי עלול גם לתרום להתפתחות המחלה, במקרים שאנשים נחשפים למצבי לחץ שאין הם יכולים להתמודד עמם.  מספר מצבים רפואיים עלולים להוות כזרז למחלה. מספר מומחים טוענים שלחולי ההיפוכונדריה יש סף נמוך לכאב ( הם מרגישים כאב פנימי מוקדם יותר מאחרים).

טיפול בהיפוכונדריה

מחקרים שיצאו לאחרונה הדגימו שטיפול קוגניטיבי התנהגותי עם שילוב של תרופות ממשפחת הSSRI (חוסמי ספיגה חוזרת של סרטונין)  הם הטיפולים היעילים ביותר עבור חולי היפוכונדריים. טיפול קוגנטיבי התנהגותי עוזר להתמודדות עם סימפטומיים פיזיים טורדניים. דאגות טורדניות יכולות להיות פחותות אם החולה מטופל ב SSRI.

האם אתם היפוכונדריים?

ניתן לעשות מבחן עצמי אישי שעלול  לתת לכם כיוון אם אתם או מישהו שאתם מכירים מראה סימניים או חדש של מצב של היפוכונדריה. שאלות הן:

  • האם אתה דואג לגבי הבריאות שלך?
  • האם אתה חושב שיש משהו לא בסדר עם הגוף שלך?
  • האם אתה מרגיש חולה ואם משהו אומר לך שאתה נראה טוב יותר, זה מרגיז או מעצבן אותך?
  • האם אתה מוטרד מכאבים ומכאובים רוב הזמן?
  • אם מחלה מסויימת הושמה לתשומת לבך על ידי מישהו אחר על ידי משהו בטלוויזיה, האם אתה מודאג שמחלה הזו תפגע גם בך?