מהי אימפולסיביות?

אימפולסיביותאימפולסיביות היא נטייה להתנהג בפזיזות, ללא מחשבה תחילה או התייחסות לתוצאות. רובנו נהגנו לא פעם באופן אימפולסיבי – פגשנו מכר ועצרנו לדבר איתו ברחוב, המשכנו לאכול למרות שכבר שבענו.

גם אם פשוט למצוא דוגמאות של התנהגות אימפולסיבית, ישנן חילוקי דעות לגבי ההתנהגויות האימפולסיביות שנחשבות למקובלות מבחינה חברתית לעומת אלה שאינן נחשבות למקובלות מבחינה חברתית.

הסוגיה של התנהגויות מקובלות חברתית הן תלויות חברה ותרבות. למשל, בחברות מסוימות אדם שסיים ראיון עבודה ימתין בסבלנות עד לקבלת תשובה האם התקבל לעבודה. אנשים מסוימים יטלפנו למעסיק הפוטנציאלי וישאלו האם יש תשובות ומה מצבם מבחינת תהליך הקבלה.

האם מדובר באימפולסיביות או שזוהי התנהגות נורמלית לחלוטין? אבחנות אלה יוצרות בעייתיות מסוימת כשמנסים לחקור את הבסיס הביולוגי של התופעה, היות והכיוון למחקר הופך יותר עמום ופחות ברור וכך קשה להתמקד בכיוון ספציפי לצורך מחקר ביולוגי.

סוגים של אימפולסיביות

אין סוג אחד בלבד של אימפולסיביות אלא מספר תופעות שקשורות זו לזו ומוגדרות כאימפולסיביות. הן יכולות להיות מושפעות ממכניזמים ביולוגיים שונים.

ישנה אבחנה בין שני סוגים של אימפולסיביות. האחד, אימפולסיביות בלתי תפקודית שהינה נטייה להתנהג ללא מחשבה תחילה (למשל בזבוז כספים בלי שיהיה לכך כיסוי). השני, אימפולסיביות תפקודית שהיא נטייה להתנהג עם מידה מסוימת של מחשבה תחילה כשהמצב הוא אופטימלי (למשל לנהוג באופן אימפולסיבי כשיש הזדמנות מסוימת שעלולה לא לחזור).

נראה ששני סוגי האימפולסיביות אינם קשורים זה לזה. עם זאת, מההפרדה לשני סוגי האימפולסיביות עולה כי האימפולסיביות אינה בהכרח דבר שלילי.

נמצא שאנשים שיש להם רמת אימפולסיביות נמוכה טובים יותר במטלות הדורשות מיקוד של תשומת לב ואילו אנשים בעלי רמת אימפולסיביות גבוהה טובים יותר בביצועים במטלות הדורשות מעבר תכוף מבחינת מיקוד תשומת הלב.

בעיות התנהגותיות המתקשרות לאימפולסיביות

אימפולסיביות מהווה חלק מאישיות נורמלית כמו גם חלק ממגוון הפרעות כמו הפרעת קשב וריכוז, שימוש בחומרים אסורים, הפרעה דו-קוטבית, הפרעת אישיות אנטי-חברתית והפרעת אישיות גבולית.

הפרעת  קשב וריכוז – הפרעה המשלבת חוסר קשב, אימפולסיביות והיפראקטיביות. סוג אחד של הפרעת קשב וריכוז כולל היפראקטיביות ואימפולסיביות. תסמיניו ההתנהגותיים כוללים תזוזה בלתי פוסקת בזמן ישיבה בכיסא, דיבור ללא הפסקה, קושי בביצוע מטלות שקטות, פליטות פה, קושי בדחיית סיפוקים ועוד.

שימוש בחומרים אסורים – אימפולסיביות קשורה לכל השלבים של שימוש בחומרים אסורים. בנוסף לכך, נוצר מעגל קסמים שבו האימפולסיביות מגבירה שימוש בחומרים אסורים ולהיפך, מה שמשמר חיפוש אחר חומרים אסורים.

אכילת יתר – אכילת יתר משמשת כבריחה מרגשות עצב וכעס.

אנשים המאובחנים בהפרעת שליטה בדחפים (אימפולסיביות) עוברים חמישה שלבים של תסמינים: רצון או גחמה עזה, חוסר יכולת לעמוד בפני הדחף, עוררות מוגברת, כניעה לדחף ותחושת אשם אחרי שההתנהגות בוצעה. הפרעות הכלולות בקטגוריה זו כוללות קלפטומניה, הימורים פתולוגיים, פירומאניה וטריכוטילומניה (הפרעה המתאפיינת במשיכת שיער ומערבת בעיקר אימפולסיביות מוטורית).

ממצאים מראים שהחלק הפרה-פרונטלי של הקורטקס קשור באימפולסיביות. חלק זה אחראי על הכוונה לבצע התנהגות מסוימת, החלפה בין התנהגות מסוימת ואחרת ומניעה של תגובות לא הולמות.

טיפול

אימון מוחי – טיפול זה ניתן לאנשים בעלי רמות מתונות של אימפולסיביות וכולל בין היתר טכניקות לוויסות של רגשות או התנהגויות.

טיפול בהפרעות ספציפיות הקשורות באימפולסיביות כרוך בטיפול תרופתי. למשל, טיפול בהפרעת קשב וריכוז ובקלפטומניה הוא באמצעות תרופות ממשפחות SSRI.